Speedmeter (Hız Ölçer) Grafiği Nasıl Yapılır?

Merhaba Eğitim Kanalım Takipçileri;

Bu dersimizde Microsoft Excel Dashboard raporlamada sıkça kullanılan bir o kadar da ilginç olan speedmeter Türkçe adı ile hız ölçüm grafiği nasıl yapılır? konusunu anlatacağım.

İki veya daha fazla grafiğin birleşimi ile biraz da uğraştırıcı bu grafik türünü raporlarınızda kullanabilirsiniz.

Dilerseniz bu derse ait konu altında bulunan videoyu da izleyebilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan dersimize başlayalım.

Microsoft Excel programımızı açalım ve aşağıdaki görselde bulunan verileri yazalım.

Değerlerimizi bu şekilde yazdıktan sonra, değerlerimizin ne anlama geldiklerini ve neyi anlattıklarını yazayım.  Veri tablomuzun F sütununda bulunan değerler halka grafiğimizde ki dilim değerlerini; G sütunundaki değerler ise nokta değerlerini ifade ediyor. Dilim değerlerinin toplam sayısı toplam 200 edecek şekilde tasarlanmıştır. Nokta değerleri ise ibremizin alabileceği bir diğer söylemle verdiğimiz değerleri ifade ediyor. İlk tablomuzu bu şekilde anlattıktan sonra altındaki tabloyu da anlatayım.

İbre değeri isimli tablomuzda ise değer kısmı bizim verebileceğimiz değeri, ibre kalınlığı adından da anlaşılacağı gibi ibremizin kalınlığını ifade ediyor. Kalan değer kısmındaki rakam ise (bu bizim verebileceğimiz değere göre değişiyor), dilim değerlerinin toplamından değer ve ibre kalınlığı toplamını çıkartmakla bulunuyor. Buraya kurmuş olduğumuz formül aşağıdaki gibidir:

Kalan değerimizi de bulduktan sonra hemen grafiğimizi oluşturmaya başlayalım. Görselde kırmızı dikdörtgen ile belirtilen yerlerden yani Ekle tabından halka grafik ekleyelim.

Halka grafiğimiz eklememizin akabinde Grafik Araçları menüsü menü çubuğunun üzerinde belirecektir ve bu menü içerisindeki Tasarım tabı aktif biçimde gelecektir. Görselde kırmızı dikdörtgenler içine aldığım yerlerden yani Tasarım tabından Veri Seç  butonuna tıklayalım. Karşımıza Veri Kaynağı Seç penceresi gelecektir.  Gelen pencereden Gösterge Girdileri (Seriler)  kısmındaki  Ekle butonuna tıkladığımızda  Serileri Düzenle  diye ufak bir pencere açılacaktır. Aşağıdaki görselde numara sırasına göre belirtilen yerlerden Seri Adı  kısmına grafiğimize dahil edeceğimiz verilerin başlığını ve Seri değerleri  kısmına ise buradaki mevcut değeri silerek bu başlığa ait değerleri seçerek girelim. Değerlerimizi de girdikten sonra  Tamam  diyerek çıkalım.

Şimdi sıra geldi yatay kategori eksen etiketlerimizi eklemeye…

Tamam dememizin akabinde yatay kategori eksen etiketlerini eklememiz için  Veri Kaynağı Seç penceresi açık kalacaktır.

Aşağıdaki görselde kırmızı dikdörtgenlerle belirtilen yerden Eksen etiketi aralığı  kutucuğuna Yatay Kategori Ekseni değerlerimizi seçip Tamam butonuna tıklayalım.

Tekrar Tamam butonuna tıklayıp Veri Kaynağı Seç  penceresini kapatalım.

Bu işlemleri yaptıktan sonra grafik dilimlerimizin üzerine sağ tıklayarak Veri Serilerini Biçimlendir diyelim ve ekranın sağ tarafında açılan sütunda Seri Seçenekleri aktif olarak gelecektir.

Bu aşamada ise İlk dilimin açısı kısmını 270 0 ve halka delik boyutu olarak %40 değer giriyoruz.

Bunu da yaptıktan sonra tüm grafik alanımızı seçerek Tasarım tabından Veri Seç diyerek Gösterge Girdileri (Seriler) kısmından yeni bir seri ekleyelim.  Bu serinin üzerinde de sağ tıklayarak Veri Serilerini Biçimlendir  diyerek İlk dilim açısını 270 olarak belirleyelim.

 

Aşağıdaki görselde numara sırasına göre yeni serimizi ekleyelim ve Tamam  diyerek bu pencereyi kapatalım.

 Yavaş yavaş grafiğimiz son halini almaya başlıyor.  Şimdi aşağıdaki görselde belirtilen işlemleri numara sırasına göre yaparak Halka grafiğimize 2. grafik olarak Pasta grafik ekleyelim ve Tamam  diyerek bu pencereyi de kapatalım.

Daha sonra Ekle tabından  ibre kadranı olarak yuvarlak bir şekil çizelim.

Ve en son işlem olarak ibre değerimizi manuel artırmak yerine Geliştirici tabından Form Denetimleri kısmından bir Değer Artırıcı ekleyelim.

Buraya kadar grafiğimizi şekillendirmiş olduk.

Grafiğimizn bitmiş halini aşağıdaki linkden indirebilirsiniz.

Umarım yararlı ve faydalı bir eğitim olmuştur.

Yeni videolardan haberdar olmak için kanalıma abone olunuz.

Yazımda anlatamadığım detayları aşağıdaki bu derse ait videoyu full HD kalitede izleyebilirsiniz.

About egitimkanalim.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir